Rostlinné jogurty

Pokud jste se rozhodli stravovat vegansky, nebo máte intoleranci na laktózu, nemusíte se se všemi "mléčnými" výrobky zcela rozloučit. Například alternativy jogurtů jsou dnes již chuťově srovnatelné a některé i lepší než běžné jogurty. Všechny uvedené jogurty jsou sojové a jiné zatím na českém trhu asi neseženete.
Cenově jsou na tom různě a není problém je zakoupit v běžném supermarketu.

Zde je výběr nejběžnějších produktů:
Jedná se o belgickou firmu, která byla založena v roce 1988. 
Jogurty Alpro pro mě představují chuťově jednu z nejlepších alternativ. Nejraději mám jejich "velké" jogurty s příchutí vanilky, kokosu nebo mandlí. Seženete také malé ovocné jogurty a různé pudinky. Pudink je však cenově mnohem výhodnější si uvařit doma. Alpro vyrábí také rostlinná mléka a smetany.
Cenově vyjde velký jogurt (500 g) na cca 80 Kč a malé jogurty, které se prodávají v balení po 4 kusech (4 x 125 g) také na cca 80 Kč. Velmi často je zakoupíte ve slevách (už se mi podařilo koupit balení malých jogurtů s koncem spotřeby za 8 Kč - za celé balení 4 kusů :)).
Kupuji v síti Tesco, Globus a Albert.
Firma Sojade vznikla v roce 1950 v Bretani ve Francii. K výrobě jogurtů používají bio organické produkty (sóju, rýži, konopí i ovoce) bez GMO, všechny vypěstovány ve Francii. Cukr, čokoláda, kakao a káva pochází z fair trade obchodu.
Soyade jogurty jsou na tom cenově stejně, jako Alpro a chuťově jsou výborné. Zakoupíte je buď ve velkém kelímku (500 g) kolem 60-85 Kč nebo v malém (125 g) kolem 20 - 30 Kč. Sojade vyrábí také alternativu zakysané smetany, smetany a mléka.
Kupuji ve zdravé výživě.
Provamel je organická značka spadající pod Alpro, která je považována za průkopníka a lídra s rostlinnými potravinami na evropském trhu. Značka byla představena v proce 1983. Nabízí rostlinná mléka, jogurty, smetany, margaríny atd. 
Chuťově i konzistencí jsou výrobky kvalitní, také srovnatelné s výše uvedenými. Na svých stránkách nabízí celou škálu velkých jogurtů ve všech možných příchutích (v ČR jsem na ně však zatím nenarazila). Mám zatím vyzkoušen bílý a ovocný malý jogurt (125 g) cenově kolem 15-20 Kč.
Kupuji ve zdravé výživě.
Take it veggie je nová značka spadající pod Kaufland. Nabízejí spoustu alternativ mléka, smetanu, jogurty, nanuky, zmrzlinu, ale také pomazánky a jiné polotovary - ne všechny polotovary jsou veganské.
Co se týká jogurtů, cenově jsou momentálně bezkonkurenční - velký jogurt (500 g) vyjde na 40 Kč. V nabídce je bílý a vanilkový. Mě osobně na těchto jogurtech vadí jakýsi "ocásek", který je na mě moc výrazný a proto je kupuji spíše výjmečně. Většině lidí však chutná. Rozhodně tyto jogurty, jako alternativu doporučuji.

Informace o výrobcích byly čerpány z jejich oficiálních stránek, na které uvádím odkazy u jednotlivých značek ;).

INSTAGRAM

@vegprojekt