Alternativy smetany

Jako vegani, nebo lidé intolerantní na laktózu se nemusíte loučit s pokrmy, které obsahují smetanu. Podle mě je smetana jeden z produktů, který lze naprosto bez problému nahradit a nejde to vůbec poznat.
Takže krémové omáčky, zapečené brambory se smetanou, káva s mlékem či smetanou, nic není problém.

Smetany na vaření
Výhodou rostlinných smetan je, že jsou trvanlivé, můžete si vybrat z mnoha druhů v různém cenovém rozpětí a nikdy nepoužijete tak velké množství, jako u klasické živočišné smetany. Mají hustější konzistenci - především ty sojové - a do omáček stačí na zjemnění přidat třeba jen čtvrtinu balení. Nejen, že jsou zdravější, ale ve finále vás vyjdou i levněji.

Nejlepší zkušenosti mám se sojovými smetanami, především od výrobců Alpro, Provamel, DM bio a Take it veggie. Velmi ráda používám také mandlovou smetanu od Ecomil a rýžovou smetanu od Sojade - ty mají stejné vlastnosti, jako sojové smetany a hlavně neobsahují sóju :) . Existují i smetany ovesné či kokosové.
Uvádím zde především výrobky, které mám osvědčené a jsem s nimi spokojená. Existuje však mnohem více produktů a za zmínku stojí také rostlinná mléka a smetany z DM drogerie - jsou cenově výhodné a kvalitní, bohužel nemám nafoceno :)
Orientační ceny uvádím na fotce:
Kde kupuju?
Provamel - Albert, Coutrylife, zdravé výživy
Alpro - Tesco, Kaufland, Albert, Globus, zdravé výživy
Ecomil - Countrylife, zdravé výživy
Oatly - Countrylife, zdravé výživy a nejsem si jista, zda už jsem je neviděla v některém supermarketu
Take it veggie - Kaufland (jedná se přímo o značku spadající pod Kaufland)
Sojade - Countrylife, zdravé výživy, možná seženete i v Globusu (nejsem si jistá)
Vitariz Alinor - zdravé výživy
DM bio - DM drogerie :)


Sušená mléka - smetany do kávy
Ze sušených alternativ mléka mi nejvíce chutná kokosový nápoj od TopNatur a sojový nápoj Zajíc. Do kávy jsou ideální, do ničeho jiného je nepoužívám. Cenově vycházejí v rozpětí 50 - 70 Kč oba uvedené druhy a na výběr máte u obou značek několik druhů mléka.
V případě, že mi dojde sušený nápoj, je do kávy vhodné sojové mléko z Lidlu, nebo sojová smetana Alpro - mají v kávě asi nejlepší vlastnosti z výrobků, které jsem vyzkoušela (jiná mléka nebo smetany se mi v kávě srazily).
Kde kupuju?
TopNatur - Countrylife, zdravé výživy
Zajíc - Kaufland, Tesco, Albert, zdravé výživy, Dr. Max, (myslím, že i Globus má)

Recepty, kde můžete alternativu smetany použít ZDE.

INSTAGRAM

@vegprojekt