Alternativy mléka

Častá otázka z mého okolí - čím nahrazuju mléko? Rostlinným mlékem. Dnes už rostlinné mléko zakoupíte téměř v každém obchodě a je z čeho vybírat.
Kupované rostlinné mléko se jeví na první pohled o něco dražší, ale je nutné si uvědomit pár věcí a ve finále zjistíte, že je ve stejné cenové relaci, jako mléko kravské, či kozí...
Rostlinná mléka jsou obvykle vyráběna z bio produktů (bio sója bez GMO, bio rýže, oves...) a ty nejlevnější vycházejí kolem 30 Kč za litr. Běžné mléko stojí polovinu, ale je bio z volného chovu? Není. Proto, když ho srovnáte s bio mlékem kravským, či kozím, vyjde vám na stejno.
Nejlevnější variantou je, udělat si rostlinné mléko doma a v tom případě se bavíme o cenách od 2 Kč za litr.

Nejčastěji kupuji mléka nejlevnější v cenách do 30 Kč - v Lidlu, Kauflandu, DM drogerii či ve zdravé výživě. Jsou mnohdy kvalitnější a chutnější než drahá mléka v relaci kolem 70-90 Kč a zakoupíte je i ve vanilkové nebo čokoládové příchuti.

Zde jsou rostlinná mléka, která kupuji nejčastěji:
Na vaření
Na vaření, snídaňové kaše, pudinky, omáčky atd. používám sojová mléka. Také mi chutnají za studena, do smoothie, občas si dávám i do kávy.

Na dortové krémy
Na dortový krém, hlavně vanilkový, případně jako šlehačku, používám kokosové mléko z plechovky. Kokosové mléko v plechovce, není totéž, jako kokosové mléko v krabici! Obsahuje 60-80% kokosového extraktu a vychlazené je velmi tuhé. Hodí se také do kari omáček.
Na šlehačku a krém je nutné nechat mléko vychladit nejlépe přes noc, aby se oddělila tekutina od tuhé části, tekutinu slijeme (necháme třeba do smoothie, či kari) a pracujeme s tuhou částí. U mléka v plechovce je třeba dávat si pozor na éčka. Uvedené mléko DM bio je zcela bez éček, pouze čisté kokosové mléko. Jiná levnější mléka obsahují éčka a většinou jsou živočišná, tedy nejsou veganská.

Rýžová mléka
Rýžová mléka mají trochu jiné vlastnosti než sojová a na vaření se mi tolik neosvěčila (například pudink nikdy pořádně nezhoustne, v omáčce nejde téměř poznat, konzistence je spíše vodová). Jsou vhodná do snídaňových kaší, smoothie, nebo jen tak na pití.

Ovesná mléka
Ovesná mléka mi chutnají jen tak, ale hodí se i do snídaňových kaší a pudinku. Do omáček jsem nezkoušela.

Další druhy
Dále můžete zakoupit mléka mandlová, z různých ořechů, špaldová, konopná, maková...

Recepty na domácí sojové mléko ZDE a ořechové mléko ZDE.

INSTAGRAM

@vegprojekt