Kosmetika - certifikáty, složení

V současnosti vybírám kosmetiku podle 3 kritérií:
1. Veganská kosmetika
2. Kosmetika netestovaná na zvířatech
3. Přírodní kosmetika bez chemie

1. Veganská kosmetika
Veganská kosmetika neobsahuje žádné živočišné složky, jako například med, včelí vosk, živočišné oleje, lanolin, mléko atd. Veganskou kosmetiku poznáte podle složení - budete si však muset vyhledat jednotlivé složky na internetu, abyste zjistili, zda jsou živočišného původu (ne vždy to poznáte) nebo můžete zvolit kosmetiku s certifikátem. Vegan certifikát však 100% nezaručuje, že kosmetika nebo její složky nebyly testovány na zvířatech, ač to třeba výrobci tvrdí. Certifikátů je více, ne všechny mohou být důvěryhodné. Pro mě je důvěryhodný certifikát od Vegan society.
Tento certifikát najdete například na dostupné kosmetice od Alverde - zde pozor, ne všechny výrobky Alverde jej mají. Alverde je kosmetika zároveň přírodní a cenově dostupná - zakoupíte v drogerii DM. Pozor na dekorativní kosmetiku, některé výrobky certifikát nemají.


2. Kosmetika netestovaná na zvířatech
Kosmetika netestovaná na zvířatech nemusí být přírodní a také může obsahovat živočišné složky. Jediným důvěryhodným certifikátem netestované kosmetiky je Leaping bunny - tedy HCS certifikát.


Ověřit, zda má kometika Leaping bunny můžete na jejich oficiálním webu nebo na českém webu. Někteří výrobci certifikát na obalech neuvádějí, přesto jej mají, proto doporučuji hledat spíše na uvedených webech. 
Momentálně mám doma výrobky od Manny, Jordany, Milani, Faith in Nature a Ecover (koupíte v DM).
Za zmínku stojí kosmetika Lush - nemá certifikát, ale jejich podmínky jsou přísnější než u HCS, proto můžete s klidným srdcem zařadit do své výbavy (pozor, Lush v některých výrobcích používá např. med nebo vejce..).
Co se týká DROGERIE - tady platí to samé, výrobci testují. Aktuálně jsem spokojená s drogerií Ecover - dostupná v DM a má HCS certifikát.


3. Přírodní kosmetika bez chemie
Dalším a v současnosti mým nejdůležitějším kritériem je čistě přírodní složení. Minimálně na tělo už nechci používat žádnou chemii (u dekorativky je to horší, čistě přírodní občas nebývá moc kvalitní).
Přírodní kosmetika je celkem dostupná, může mít různé bio certifikáty (je jich opravdu mnoho), doporučuji si konkrétní certifikát dohledat a přečíst si o jeho podmínkách.
Ze značek mohu doporučit opět Mannu, Alverde, Purity Vision nebo i Saloos atd... Z drogerie například Yellow&Blue (koupíte v DM).

Ano, značky běžně prodáváné v supermarketech (známé hlavně z televizních reklam) testují na zvířatech. Nejsou-li na seznamu HCS - TESTUJÍ (a věřte, že tam z běžných značek nenajdete skoro žádnou).

To je ode mě k certifikátům vše, snad to pro vás bude užitečné a trochu se v tom zorientujete.

Pokud byste mě chtěli kontaktovat, piště do zpráv na FB stránku Vegprojekt nebo na Instagram ;) 
Pokud byste chtěli diskutovat na téma netestované kosmetiky, doporučuji tuto skupinu na FB

Doporučená literatura
A pokud byste rádi měli přehled o složení kosmetiky, kterou kupujete, doporučuji knihu Tajemství kosmetiky od Víta Syrového.

INSTAGRAM

@vegprojekt